Huippukova hankinta! ÖT: Veikkausliigan maalikuningas siirtyy Kakkoseen

Georgialaishyökkääjä Irakli Sirbiladze on tehnyt sopimuksen joensuulaisen, ensi kaudeksi Kakkoseen nousseen JIPPOn kanssa, kertoo Österbottens Tidning sivuillaan.
35-vuotias Sirbiladze harjoitteli vielä viime viikolla Jaron kanssa. Pietarsaarelaisseura ei kuitenkaan tarjonnut entiselle pelaajalleen sopimusta. Myöskään entiseen seuraansa KPV:hen Sirbiladze ei mahtunut, kun maalitykki Kalle Multanen hankittiin hyvissä ajoin Hakasta.
Viime kaudella Sirbiladze oli KPV:n paras maalintekijä Ykkösessä kahdeksalla maalilla.
Konkarihyökkääjä on edustanut Jaron ja KPV:n lisäksi Suomessa AC Kajaania, FC Interiä ja KuPSia. Hän voitti Interissä Veikkausliigan maalikuninkuuden vuonna 2012.
Veikkausliigassa Sirbiladze on tehnyt 136 ottelussa 47 maalia.
Sirbiladze ei ole ainoa JIPPOn alkavaksi kaudeksi värväämä entinen liigapelaaja. SJK:ta viime vuodet edustanut laitapelaaja Timo Tahvanainen pelaa myös seurassa ainakin kaksi seuraavaa kautta.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa