Oho: Barcelona panee stadioninsa nimen myyntiin – taustalla kaunis tarkoitus
Kuva: Getty Images
FC Barcelona oli viimeisiä jalkapalloseuroja, joka pelasi ilman mainoksia pelipaidassaan ja on sittemminkin myynyt paitamainospaikkansa lähinnä yleishyödyllisiin tarkoituksiin. Nyt seura on kuitenkin myymässä myös kotistadioninsa Camp Noun nimen.
Seura kertoo verkkosivuillaan antaneensa oikeudet Barca Foundationille, jonka tehtävä on hakea stadionille sponsori ensi kaudeksi. Edelleen seura tehneensä poikkeuksellisen päätöksen poikkeuksellisten olojen takia. Tulot on tarkoitus käyttää koronvirustaistelussa tutkimustoimintaan Kataloniassa ja muualla maailmassa.
Nykyaikana stadionit on usein nimetty sponsorin mukaan ja sen myötä nimi saattaa vaihtua tiheäänkin tahtiin. Camp Noun kohdalla vastaavaa ei kuitenkaan ole edes harkittu aiemmin.
– Edessämme on maailmanlaajuinen kriisi, jolla ei ole edeltäjää nykyaikana ja meidän pitää ottaa rauhallisesti ja rohkeina vastaan se vastuu, joka meillä on. Sen takia me – sekä seura että säätiö – näemme tämän humanitäärisen kriisin aikana, että meidän on käytettävä kaikki organisaatiomme resurssit taistelussa koronviruspandemiaa ja sen seurauksia vastaan, seuran ja säätiön varapuheenjohtaja Jordi Cardoner sanoi seuran tiedotteessa.
LUE MYÖS:
- Jokerit jysäytti kolme jättihankintaa – Teemu Turunen paljasti syyn siirrolleen
- Krista Tervo: surkea uutinen!
- Siirtomarkkinoilla jysähtää – Real Madrid tekemässä suomalaishankinnan
- Saga Vanninen: valtava muutos!
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Skandaali muhii Natalissa – Meksikolta hylätty kaksi maalia
- Kuva: Minttu Räikkönen julkaisi herkän hääotoksen Instagramissa
- Real Madridin Thibaut Courtoisilta kovaa tekstiä entiselle seuralleen – ”Täällä taso on kovempi kuin Chelseassa”
- KHL-seuran hallitus kokoontui – Raimo Helmiselle potkut
- Liiga-seuralta karuja uutisia – kaksi tähtipelaajaa pitkään sivussa
- Louis van Gaal ylimielisenä: ”Meitä kritisoivat elävät menneisyydessä”
- Miksi Real Madridiin siirtynyt tähtiveskari joutui poistamaan tunteikkaan jäähyväiskirjeensä sosiaalisesta mediasta?
- Ratkaiseva shokkitappio liikaa: USA ulos MM-kisoista, valmentaja lähti
- Ahmed Musa katkerana Leicesterille – ”Halusin jäädä Englantiin”
- AL: Tampere United tekee paluun