Nuorten MM-kultaleijona itsevarmana Liiga-podcastissa: ”Minulla on kaikki valmiudet ottaa NHL-paikka ensi kaudella”
Kuva: Juha Tamminen
Alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruuden neljä vuotta sitten voittanut Joni Tuulola on pelannut kaksi viimeistä kautta AHL:n Rockford IceHogsissa. Hän edustaa HPK:ta tämän kevään Liigan ePlayoffseissa ja vieraili tästä syystä Suplan Liiga-podcastissa.
Tuulola uskoo vakaasti valtaavansa paikan NHL:stä ensi kaudella.
– Koen, että minulla on kaikki valmiudet ottaa NHL-paikka ensi kaudella. Fyysiset valmiudet siihen ovat olemassa. Se tietenkin vaatii sen, että kaikki napsahtaa kohdalleen. Euroopassa on monta pelaajaa, jotka eivät ole saaneet sitä saumaa, mutta ovat tarpeeksi hyviä pelaajia. Se vaatii sen, että tähdet osuvat kohdalleen ja onnistuu oikeassa paikassa oikeaan aikaan, hän sanoo.
Tuulola sanoo oman pään pelaamisensa parantuneen huimasti.
Kun lähdin Suomesta, minulla oli paha tapa hukata miehiä omalla maalilla. Mietin peliä hyökkäyksen kautta. Olen nykyään todella vahva maalin edessä ja pystyn toimimaan maalin edessä paremmin. Totta kai se auttaa, kun on saanut voimaa varteen lisää, niin jätkätkin pysähtyvät vähän paremmin, Tuulola kertoo.
Tuulolan ja Boston Collegesta KalPaan siirtyneen Aapeli Räsäsen haastattelut ovat kuunneltavissa Suplan Liiga-podcastissa.
LUE MYÖS:
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun