Nuorten Leijonien maalivahti arvioi esityksensä IS:lle: ”Sellainen maali, jonka olisin halunnut takaisin”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen U20-jääkiekkomaajoukkue aloitti urakkansa MM-turnauksessa tiistai-iltana Suomen aikaa ja koki 2-4-tappion Kanadalle.
Ottelu käynnistyi Suomen kannalta katastrofaalisesti, sillä Kanada osui ensimmäisestä seitsemästä laukauksesta kolmesti Ukko-Pekka Luukkosen taakse.
– Ei se nyt ollut mitenkään hyvä peli minulta, Luukkonen sanoi Ilta-Sanomille ottelun jälkeen.
Avauserän torjuntaprosentti oli Luukkosen osalta karmea 42,9. Lopulta Luukkonen keräsi itsensä ja torjui ottelussa 28 kertaa.
Luukkosta jäi lopulta kaivelemaan vain yksi maali.
– Se neljäs maali oli iso maali. Päästettiin sillä Kanada taas kahden maalin johtoon, ja kahden maalin johdon haluaisi aina välttää. Se oli sellainen maali, jonka olisin halunnut takaisin. Kiekko pyöri ilmassa, mutta tuollaiset pitää torjua, Buffalo Sabresin molarilupaus sanoi.
LUE MYÖS:
- Leijonaryhmä elää – kaksi ulos, yksi sisään
- Las Vegas jatkoon – Utahilta hyvä yritys, turhaan
- Lakers jatkoon ilman supertähteään
- Dallas ja Edmonton laulukuoroon
- Eurokilpailuissa taistellaan finaalipaikoista
- SaiPaa kiinnosti enemmän – pronssit Lappeenrantaan
- Sydney Crosby ja kumppanit lomille – Flyers jysäytti yllätyksen
- Arsenal hankki etulyöntiaseman – finaalipaikka ratkaistaan Lontoossa
- MTV: Wilma Heltelä onnettomuudessa
- Jokerit painoi tiskiin supertähtihankinnan!