Nuorena SM-liigassa loistaneen suomalaispelaajan, 28, ura melkoisessa alamäessä – kolmas seura tällä kaudella!
Jesse Jyrkkiö oli nuorena todellinen huippulahjakkuus. Kiekollinen pakki teki 20-vuotiaana kaudella 2009-2010 huipputehot 5+18 Ässien paidassa.
Valitettavasti Jyrkkiö ura on ollut viime vuodet alamäessä. Tämä kausi on toistaiseksi ollut melkoinen pohjanoteeraus.
28-vuotias pelaaja on edustanut kauden aikana jo kolmea seuraa ulkomailla. Hän aloitti sesongin EBEL-liigan Fehervarissa. Sieltä matka jatkui Ranskan Mulhouseen, jossa hän keräsi kuudessa ottelusa tehot 0+1.
Jyrkkiö sai lähteä Ranskasta joulukuussa. Nyt hän on löytänyt uuden seuran: mies pelasi viikonloppuna tanskalaisen Gentofte Starsin paidassa. Hän edusti samaa jengiä viime kaudella.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Uusi vapaa urheilukanava Viaplay TV aloittaa lähetykset tällä viikolla
- Erling Haalandin maalivire sai jatkoa
- Liverpool palasi voittojen tielle
- Hiihdon Suomen Cup starttasi Vuokatissa
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio