Norjalaistoverukset vastakkain, ManU:n Solskjaer: ”Stålen joukkueita vastaan on vaikea pelata”

Eurooppa-liigassa tehdään tietynlaista historiaa maanantaina. Puolivälierässä ManU-FC Kööpenhamina on vastakkain kaksi norjalaista valmentajaa, mutta ei norjalaista joukkuetta. ManU:n manageri Ole Gunnar Solkjaer kehui vuolaasti vastapuolen valmentaja Ståle Solbakkenia ottelua edeltäneessä lehdistötilaisuudessa.
– Olen pelannut Ståle Solbakkenin kanssa, hän on hyvä ystäväni – ja olemme olleet yhteyksissä. Toivotimme toisillemme hyvää onnea ennen edellisiä otteluja ja sanoin, että toivottavasti näemme Saksassa, Solkjäer kertoi.
– He tekivät hommansa, me teimme hommamme. Stålen joukkueet ovat aina hyvin organisoituja ja niitä vastaan on vaikea pelata. Heillä on lahjakkaita nuoria pelaajia, joilla on myös kokemusta. Ottelusta tulee vaikea.
Solbakken sen sijaan muistuttaa, että ottelussa on vain yksi suosikki.
– United on suuri suosikki. He ovat hyvin nopeita ja ovat olleet todella vahvoja vastahyökkäyksissä sen jälkeen, kun Bruno Fernandes tuli joukkueeseen, Solbakken tähdensi UEFAn sivuilla ManU:n vahvan kesän avainhankinnan merkitystä.
ManU:n ja FC Kööpenhaminan välinen puolivälierä pelataan maanantaina kello 22.00 alkaen.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Mikael Granlund jälleen ratkaisijana
- Lukko tarrasi kiinni CHL:n välieräpaikkaan
- Aleksander Barkov säkenöi NHL:n suomalaiskohtaamisessa
- Mikael Granlundin loistovire sai jatkoa
- Huuhkajien hyökkääjä avasi maalitilinsä Bundesliigassa
- Suomen talvijoukkueet viikonlopun maailmancupiin valittu – Iivo Niskanen tekee paluun
- Juuse Saros palasi taas tasolleen – vei NHL:n suomalaiskohtaamisen nimiinsä
- Sebastian Ahon sihti kohdillaan – Dallasin suomalaiset syöttöpuuhissa
- Suomalaishiihtäjät kaukana kärjestä Jällivaarassa
- Mikael Granlund tehopäällä – Patrik Laine osui