Nollapeli ei takaa Kari Lehtoselle pelipaikkaa toiseen otteluun: ”Kerron valinnan myöhemmin”
Kuva: Getty Images
Vaikka Kari Lehtonen pelasi loistopelin Dallasin maalissa toissayön 4-0-voitossa Minnesotasta, vielä ei ole lainkaan varmaa, onko hän maalilla, kun joukkueet kohtaavat toistamiseen.
Valmentaja Lindy Ruff (kuvassa) ei luvannut Lehtoselle automaattisesti pelipaikkaa toiseen otteluun, vaikka käytännössä asia lienee selvä nollapelin jälkeen.
– Soittakaa minulle myöhemmin ja kysykää uudestaan, niin vastaan tuohon, Ruff kommentoi median uteluihin.
– Kari pelasi hienosti tänään, eikä tehnyt yhtään virhettä. Se oli upea esitys. Etenkin kun ajauduimme muutamaan kertaan pelaamaan liian pitkiä vaihtoja, juuri silloin hän teki erittäin tärkeitä torjuntoja.
– Edellinen kuukausi on ollut hänelle todella tärkeä. Meillä on ollut kovat voittamisen paineet ja juuri hän on ollut yksi avaintekijä pelimme paranemiseen. Ja nyt otimme jälleen yhden askeleen eteenpäin, Ruff kehui.
LUE MYÖS:
- Dallas ja Edmonton laulukuoroon
- Eurokilpailuissa taistellaan finaalipaikoista
- SaiPaa kiinnosti enemmän – pronssit Lappeenrantaan
- Sydney Crosby ja kumppanit lomille – Flyers jysäytti yllätyksen
- Arsenal hankki etulyöntiaseman – finaalipaikka ratkaistaan Lontoossa
- MTV: Wilma Heltelä onnettomuudessa
- Jokerit painoi tiskiin supertähtihankinnan!
- Nooralotta Neziri: jymyratkaisu pöydällä!
- Suuri suru – KalPan entinen hyökkääjä kuoli äkillisesti
- Edmonton väisti luodin – sarja jatkuu