Nico Rosberg huolissaan Michael Schumacherin pojasta: ”Asian kanssa on vain elettävä”
Kuva: Getty Images
Nico Rosberg ajoi juuri samoissa kilpailuissa Stuttgartissa legendaarisen Michael Schumacherin Mick-pojan kanssa. Rosberg ilmaisi huolensa siitä valtavasta hypetyksestä ja mediaseurannasta, joka väijyy nuorta Schumacheria koko ajan ja kaikkialla.
16-vuotias Mick ajoi debyyttikautensa ADAC F4-sarjassa vaihtelevalla menestyksellä. Stuttgartissa hän antoi vain yhden lyhyen TV-haastattelun, eikä edes riisunut kypäräänsä median edessä, vaikka toimittajat suorastaan kuolasivat hänen kommenttejaan.
Nico Rosberg tietää mistä puhuu, sillä hän on osin kokenut saman, isä kun on F1-mestari Keke Rosberg.
– Mickin tilanne on paljon pahempi kuin omani. Hype hänen ympärillään on jotakin täysin käsittämätöntä. Minun kohdallani ei sentään koskaan tuollaista ollut. Sääli, sillä se vie varmasti osan ajamisen nautinnosta ja kilpailemisen hauskuudesta pois. Mutta hänen on vain hyväksyttävä se ja elettävä asian kanssa, Nico Rosberg sanoi NDTV Sportsille.
– Seuraan hänen ajamistaan mielelläni ja toivon, että hän pystyisi nauttimaan kaikesta hälystä huolimatta.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa