NHL:n kultasormivalmentaja finaalipaikasta: ”Jotain, mitä ei voi ajatella”
Tampa Bay Lightning hakee jo kolmatta peräkkäistä Stanley Cup -mestaruutta. Kaksi edellistä titteliä ovat tulleet päävalmentaja Jon Cooperin alaisuudessa.
Cooper tunnelmoi kolmatta peräkkäistä finaalipaikkaa NHL:n sivuilla.
– Tässä sitä istuu ja ajattelee kolmannen peräkkäisen Stanley Cup -finaalipaikan suuruutta. En ollut pelaajana likimainkaan riittävän hyvä pelaamaan tässä liigassa, mutta kun kasvaa Kanadassa, haaveilee aina nimensä saamisesta Stanley Cupiin. Finaaliin pääseminen oli ensimmäisellä kerralla toteutunut unelma. Toinen kerta oli unelma ja nyt kolmas kerta on jotain, mitä ei voi ajatella, Cooper kertoi.
Cooperin kokemus Stanley Cupin finaaleista on näitä kolmeakin paikkaa laajempi, sillä hän vei Tampan finaaliin jo kesällä 2015, jolloin Chicago Blackhawks oli parempi. Finaalit alkavat Suomen aikaa torstaina aamuyöllä. Elisa Viihde Viaplay ja V Sportin kanavat näyttävät finaalit Antti Mäkisen ja Ville Niemisen selostamina.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Uusi vapaa urheilukanava Viaplay TV aloittaa lähetykset tällä viikolla
- Erling Haalandin maalivire sai jatkoa
- Liverpool palasi voittojen tielle
- Hiihdon Suomen Cup starttasi Vuokatissa
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio