NHL-supertähdet tahdittaneet Kärppien harjoittelua: ”He näkevät, missä maailman huiput menevät”
Kuva: Getty Images
Kärppien harjoituksissa on ollut kovia kasvoja mukana. Luonnollisesti Kärppien omakin rosteri on täynnä Suomessa pelaavien pelaajien kermaa, mutta viime aikoina jäillä on nähty tuttuja miehiä taalajäiltä.
Sebastian Aho, Pekka Rinne ja Markus Nutivaara ovat harjoitelleet joukkueen mukana.
– Kyllähän on aina suora laatumittari jokaiselle pelaajalle. He näkevät, missä maailman huiput ja kansainväliset pelaajat menevät, kertoi Kärppien valmentaja Mikko Manner uudessa Suplan Liiga-podcastissa.
– Tietynlainen into, ja jopa itseluottamuksen nousu tulee, kun huomaa, että välillä pysyt perässä tai olet joissain harjoitteissa jopa edellä. Se on aitoa kulttuurin vaalimista, mitä arvostamme Oulussa.
Luonnollisesti Rinne, Aho ja Nutivaara ovat kaikki Kärppien entisiä pelaaja ja muutenkin kotikonnuillaan.
LUE MYÖS:
- Kuka yllättyi? Päitä putosi Italiassa
- KooKoo ja Tappara voittoihin – perjantaina jatkuu
- HIFK tiedottaa: raju remontti!
- Haamuraja! Supertähti teki sen taas
- Veikkausliigaa uhannut katastrofi poistui
- Suomalainen kohuvalmentaja ulos MM-kisoista
- Janni Hussi sivuun kovista kisoista – paljasti syyn Instagramissa
- Italia karahti, Ruotsi nousi kuolleista
- Puolivälierissä välipäivä – Ilves aloittanut vahvasti
- IS: Jukka Jalonen: tyly ilmoitus Liigan suuntaan!