NHL-seura vahvistui: World Cup-puolustaja, Ruotsin MM-mies..
Kuva: Getty Images
Chicago Blackhawks on hankkinut kolme uutta pelaajaa riveihinsä. Joukkueeseen liittyvät tshekkipakki Michael Kempny sekä ruotsalaiset Lars Johansson ja Martin Lundberg.
Kempny siirtyy Chicagoon KHL:stä Avangard Omskista. Hän pelasi viie kaudella 59 ottelua iskien tehot 5+16=21. 25-vuotias puolustaja edusti Tshekkiä päättyneessä MM-turnauksessa. Hän kuuluu myös Tshekin World Cup-joukkueeseen.
Maalivahti Johansson, 28, siirtyy taalajäille puolestaan SHL:stä. Frölundassa viime kauden pelanneen molarin torjuntaprosentti 37 ottelusta oli 92,7 ja päästettyjen maalien keskiarvo 1,74 ottelua kohden.
Hyökkääjä Lundberg, 25, kiekkoili viime kauden Johanssonin tavoin SHL:ssä. Hän iski kauden aikana 13 maalia ja antoi kahdeksan syöttöä 44 ottelussa.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen