NHL-seura aikoo pakottaa Jesse Puljujärven oppimaan englantia
Kuva: Getty Images
Pohjois-Amerikan nuorten joukkuetta World Cupissa valmentanut Tod McLellan haluaa Jesse Puljujärven oppivan nopeasti englannin kielen.
McLellan valmentaa pääasiassa Edmonton Oilersin NHL-joukkuetta, johon superlupaus Puljujärvi nyt kuuluu.
Puljujärven englannin kielen taito ei ole parhaasta päästä. McLellan ei kuitenkaan usko kielimuurin koituvan esteeksi kaksikon kommunikoimisessa.
– Ainakin tiedän yhden kielen jota Jesse puhuu, jääkiekon, McLellan sanoi Sportsnetin haastattelussa.
Toistaiseksi McLellan on äärettömän tyytyväinen siihen, miten Puljujärvi ymmärtää asiat vieraalla kielellä.
– On uskomatonta, kuinka universaali tilanne on, kun hänet saa halliin. Kun hänelle näyttää videoita, puhuu ja näyttää fläppitaululta minne haluaa hänen menevän, hän tajuaa sen heti, McLellan kehui.
Valmentaja kertoi olevansa iloinen siitä, että Edmontonissa pelaa myös kokenut suomalaispelaaja Iiro Pakarinen. Laitahyökkääjä toiminee ainakin alkukaudella tulkin roolissa.
– On myös meidän onnemme, että meillä on Iiro Pakarinen, joka voi tietenkin kääntää meille. Mutta haluaisimme pakottaa Jessen oppimaan englannin kieltä niin nopeasti kuin vain on mahdollista. Ymmärtääkseni hän tekee sen eteen jo nyt loistavaa työtä.
Puljujärvi on pelannut toistaiseksi kolme peliä NHL:n tulokkaiden harjoitusleirillä ja tehnyt niissä tehot 2+6=8.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio
- Baseballin World Series alkoi Toronton komennossa
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä