NHL-kohupuolustajan pelaaminen Leijonia vastaan kysymysmerkin alla – ”Odotin pahempaa”
Kuva: Getty Images
Los Angeles Kingsissä kohauttanut Vjatsheslav Voinov ei välttämättä pelaa Leijonia vastaan torstaina Karjala-turnauksessa.
Venäjän päävalmentaja Oleg Znaroks pohtii yhä Voinovin valintaa, sillä mies on ollut pelaamatta yli vuoden pahoinpitelyn ja sitä seuranneen vankilatuomionsa takia (lue aiheesta lisää tästä).
– Odotin pahempaa, Znaroks totesi venäläismedialle Voinovin kunnosta maanantaina Novogorskissa, jossa Venäjä valmistautuu Karjala-turnaukseen.
Znaroksin mukaan Voinov jää todennäköisesti vielä harjoittelemaan Venäjälle eikä lennä maajoukkueen mukana Suomeen. Znaroksin mukaan todennäköisyys ei ole kovin iso, että hän ottaisi Voinovia mukaan.
Venäläispakki pelasi ainoastaan kuusi NHL-peliä viime kaudella. Voinovin ura jatkuu Pietarin SKA:ssa, jonka kanssa hän teki kolmivuotisen KHL-sopimuksen.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!