NHL-kierroksella nähtiin uskomaton hanskatorjunta ottelun loppuhetkillä – kävikö kiekko yli maaliviivan?
Kuva: Getty Images
New York Islandersin ja Buffalo Sabresin välisessä ottelussa yön NHL-kierroksella nähtiin todellista draamaa, kun Sabresin maalivahti Robin Lehner näytti venyttäneen yhden kauden komeimmista torjunnoista vain hieman yli minuutti ennen päätössummeria.
Sabres johti ottelua päätöshetkillä maalein 2-1, kun Islandersin Josh Bailey pääsi laukomaan kiekon kohti tyhjillään ammottanutta Sabres-maalia John Tavareksen loistavasta esityöstä. Lehner sai kuitenkin venytettyä räpylänsä kiekon tielle pitäen kiekon pois verkosta.
Lopulta tilanne tarkistettiin kuitenkin uudelleen seuraavalla pelikatkolla ja pitkän videotarkistuksen jälkeen tuomio oli, että kiekko oli ylittänyt maaliviivan ja Islanders tasoitti ottelun 2-2:een kotiyleisönsä edessä.
Islanders nousikin lopulta 3-2-voittoon jatkoajalla, kun Mathew Barzal osui jatkoajan vanhennuttua vain hieman yli minuutin.
LUE MYÖS:
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi
- Buffalo tasoitti voitot, Vegas iski jatkoajalla
- Kanadalle jymyvahvistus – Suomi ja Kanada kilpavarustelevat
- Oklahoma City jatkoi puhtaalla pelillä – Lakers ulos
- Coloradolle mehevä voitto
- Tottenhamin tuska jatkuu – karvas tasapeli
- Seiskapeliin mennään – Tappara ja KooKoo tarjoilevat koko rahan edestä
- Urheilucast: Liigan suurseura Ville Heinolan perässä – neuvottelut loppusuoralla!
- Kalenteri esiin! Näin Leijonat pelaa jääkiekon MM-kisoissa 2026