Newcastlen hurja tuhlaus siirtoikkunassa ei auttanut – 0-3 turpiin Evertonilta
Kuva: Getty Images
Putoamiskurimukseen ajautunut Valioliigaseura Newcastle käytti liki 35 miljoonaa euroa uusiin pelaajiin tammikuun siirtoikkunan aikana, mutta kentällä sijoitus ei poikinut, kun Everton jyräsi vieraansa 3-0 Goodison Parkilla.
Uusista pelaajista avauskokoonpanossa olivat senegalilainen Henri Saivet, Jonjo Shelvey sekä Andros Townsend, mutta silti Newcastlen peli tökki pahasti.
Aaron Lennon iski isännät johtoon avausjaksolla ja aivan ottelun lopussa Ross Barkley laukoi sisään kaksi rangaistuspotkua kahden minuutin välein. Newcastle on edelleen putoamisviivan alapuolella, matkaa Norwchin pitämään ensimmäisen säilyjän paikkaan on kaksi pistettä.
LUE MYÖS:
- Keski-Euroopan mäkiviikko päätökseen – suomalaismenestys jäi vaisuksii
- Manchester United antoi Ruben Amorimille potkut
- Jasmi Joensuu hyytyi Alpe Cermisin nousuun – Johanna Matintalo paras suomalainen
- Jasmi Joensuulle ensimmäinen voitto maailmancupissa
- Ruotsalaistähti varasti show’n NHL:n talviklassikossa.
- Jasmi Joensuu lähellä palkintopallipaikkaa
- Niilo Moilaselta väkevä onnistuminen Tour de Skillä
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa