NBA: Tämä superlupaus kaapattiin varaustilaisuuden ensimmäisenä
Kuva: Getty Images
Koripalloliiga NBA:n varaustilaisuudessa nähtiin odotettu ykkösvaraus, kun Minnesota kaappasi nimeä jo julkisuuteen saaneen lupauksen riveihinsä.
NBA:n vuotuisen varaustilaisuuden ensimmäisenä pääsi valitsemaan heikon kauden pelannut Minnesota Timberwolves, joka valitsi odotetusti paljon hehkutusta saaneen Karl-Anthony Townsin. Dominikaanisen tasavallan ja Yhdysvaltain passeja hallussaan pitävä Towns, 19, ehti pelata Kentuckyn yliopiston maineikkaassa koripallo-ohjelmassa mainion kauden ennen varatuksi tulemistaan.
Los Angeles Lakers pääsi valitsemaan toisena. Joukkue saalisti Ohio Staten yliopiston takamiehen D’Angelo Russelin.
Moni pelaajatarkkailija nosti ennen tilaisuutta kakkosnimeksi Johlil Okaforin, jonka Philadelphia 76ers valitsi kuitenkin ”vasta” kolmantena.
Varaustilaisuuteen ilmoittautunutta suomalaista Joonas Cavénia ei varattu. Pyrinnön kasvatin pihalle jääminen ei kuitenkaan ollut superyllätys, sillä NBA:n draftissa kierroksia on vain kaksi. Pelaajia on NBA:ssa vähän verrattuna muihin amerikkalaisliigoihin, kuten NHL:ään. Maailman suurimmassa kiekkoliigassa draftin varauskierroksia on peräti seitsemän.
Suomalaisia on varattu NBA:han aikojen saatossa vain kuusi. Petteri Koponen on ainoa ensimmäisellä kierroksella valittu. Ainoat NBA:ssa pelanneet suomalaiset ovat Hanno Möttölä ja Erik Murphy.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Pahasti itseään kolhinut englantilaislumilautailija vielä rinteeseen?
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Suomen U21-maajoukkue valittu kesäkuun turnaukseen – lähes koko joukkue Veikkausliigasta
- Ukkola: Mika ”Immu” Ilmén löi rahoiksi – näin paljon hän tienasi IFC-illalla