Näin ”Rive” Kanerva nostaisi pallot: ”Kovia maita joka tapauksessa”
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva vieraili sunnuntaina YLEn Urheilustudiossa. Aiheena oli pääosin maanantaina tapahtuva MM-lohkoarvonta – ja toivevastustajat ja suurimmat inhokit.
Jos Kanerva saisi päättää, kuuden joukkueen lohkon skenaariossa olisivat seuraavat joukkueet: Tanska tai Kroatia, Ruotsi, Luxemburg, Andorra ja San Marino.
– Ykköskorista tulee kovia maita joka tapauksessa vastaan, mutta sieltä voisi tulla esimerkiksi Tanska. Kohtaamme heidät EM-kisoissa, saisimme vähän tuntumaa heihin ja pystyisimme sen ottelun ja analyysin avulla valmistautumaan ja keksimään toimivat asiat, joilla heidät kaadetaan, Kanerva kertoi YLEn Urheilustudiossa ja verkkosivuilla.
Viiden joukkueen lohko -vaihtoehdossa Kanerva toi esiin maat Italian, Ruotsin, Luxemburgin ja Andorran. Kauhulohkoista oli myös puhe. Markku Kanerva luetteli tietyt maat, joita hän ei haluaisi kohdata. Näitä maita olivat mm. Espanja, Puola, Bosnia, Montenegro ja Armenia.
Lähde: www.yle.fi
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!