”Näin emme sopineet” – FIFA:n puheenjohtaja raivoissaan Iranille naisten katsomokiellosta
Kuva: Getty Images
Naisten pääsy jalkapallokatsomoihin Iranissa on pitkään ollut kuuma peruna ja pari viikkoa sitten Syyriaa vastaan pelatussa maaottelussa kaikki naiset käännytettiin porteilta jälleen pois.
Asiasta Iranin valtiollisen johdonkin kanssa keskustellut FIFA:n puheenjohtaja Gianni Infantino on tilanteeseen kaikkea muuta kuin tyytyväinen ja lähestyi tiukalla kirjeellä Iranin jalkapalloliiton puheenjohtajaa Madhi Tajta.
– Tämä ei ole sen mukaista mitä olemme sopineet presidentti Hassan Rouhanin kanssa ja mitä hän lupasi meille maaliskuussa. Silloin näytti siltä, että naisten jalkapallon katsomisen suhteen otetaan isoja askeleita eteenpäin, Infantino kirjoitti BBC Sportin mukaan.
– FIFA on tietoinen kulttuurillisista tunteista, mutta kehitystä pitää tapahtua. Olemme sen velkaa naisille kaikkialla maailmassa.
Infantino edellyttää vastausta 15. heinäkuuta mennessä siihen miten taataan se, että niin iranilaiset kuin muun maalaisetkin naiset pääsevät katsomoihin maassa syksyllä alkavissa MM-karsinnoissa.
LUE MYÖS:
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Carolina finaaliin – Montreal lomille