Champions Hockey Leaguen avauskierroksen vahva suomalaispanos sai jatkoa perjantaina. Torstain neljän voiton jatkoksi myös HIFK avasi urakkansa voitokkaasti, kun SC Bern kaatui maalein 3-1.

HIFK sai otteluun hyvän alun, kun Corey Elkins ja Lauri Taipalus veivät isäntäjoukkueen kahden maalin johtoon ennen kahdeksan peliminuutin täyttymistä. Runsaiden jäähyjen sävyttämässä ottelussa seuraavaa maalia saatiin odottaa aina kolmanteen erään, kun Bernin Trevor Smith kavensi. Lopullisen niitin nosti kuitenkin HIFK:n Tomas Zaborsky tyhjään maaliin muutama sekunti ennen peliajan umpeutumista.

HIFK:lla oli tilaisuutensa ratkaista peli jo selvästi varhaisemmassakin vaiheessa.

– Saatiin melkoinen määrä ylivoimaa. Meillä oli paikat sinetöidä peli, mutta ei pystytty naulaamaan. Sitä pitää vielä parantaa, HIFK:n valmentaja Joonas Tanska totesi.

HIFK – SC Bern 3-1 (2-0, 0-0, 1-1)

CHL jatkuu toisella ottelukierroksella heti viikonloppuna ja suomalaisjoukkueita tulessa on kuusi.

la 22.8. 15:55 Luulaja – Lukko MTV Katsomo
la 22.8. 16:55 JYP – Sheffield MTV Katsomo
la 22.8. 16:55 KalPa – Ocelari Trinec MTV Katsomo
la 22.8. 17:55 EV Zug – Tappara MTV Katsomo
la 22.8. 20:25 Vienna Capitals – Kärpät MTV Katsomo ja MTV Max
su 23.8. 15:55 Blues – HC Litvinov MTV Katsomo ja MTV Sport 1