Muistatko tämän suomalaisen NHL-tähden urotyön? Sedinit tarjoilivat – Salo tykitti: ”Veljesten kanssa oli kiva pelata”
Sami Salo pelasi pitkällä NHL-urallaan 878 runkosarjan ottelua ja teki niissä 99 maalia. Maaleista yli puolet syntyi ylivoimalla.
Kevään 2011 pudotuspeleissä Salo teki unohtumattoman tempun pyssyttäessään läntisen konferenssin finaaleissa kaksi ylivoimamaalia viidellä kolmea vastaan 16 sekunnin välein San Jose Sharksin verkkoon.
– Se oli aika hieno muisto. Teimme kolme 5-3 -maalia siinä pelissä. Ensimmäisen teki (Ryan) Kesler mun ja toisen Sedinin veljeksen syötöstä. Saimme heti uuden 5-3:n, tein maalin ja kaveri heitti kiekon katsomoon saman tien. Saimme kolmannen. Siitä tuli toinen maalini. Se oli aika ainutlaatuinen peli, hekottelee Salo tilanteen muistolle Suplan Stanley Cup classics -podcastissa.
Henrik ja Daniel Sedin syöttivät molemmat Salon maaleista.
– Noiden veljesten kanssa oli kiva pelata. Kunhan teit itsesi pelattavaksi, niin kiekko tuli lapaan. Pari kuviota oli, joita oltiin kauden aikana. Kaksi kertaa putkeen onnistui sama kuvio. Se oli ihan hienoa aikaa., Salo sanoo.
Salo ja Vancouver etenivät Stanley Cupin finaaleihin, jotka nähdään sunnuntaina Viasatilla.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Matias Maccelli ja Kaapo Kakko pisteputkessa
- Ukko-Pekka Luukkonen pysäytti Carolinan suomalaistähdet – McDavid ohitti Kurrin
- Suomalaisvahti tulikuumana – Patrik Lainelle kymppi täyteen
- Teuvo Teräväinen jatkoi pisteputkeaan
- Leevi Meriläinen loisti jälleen NHL:ssä
- Suomalaisvahdit lukkoina – Patrik Laine palasi maalilla
- Teuvo Teräväinen maalasi kahdesti
- Suomalaiset tehokkaina NHL:ssä – uusi suomalainen nimi pistetilastoon
- Juuso Pärssinen avasi maalitilinsä Coloradossa
- Ranskan Ligue 1 täydentää Viaplayn vahvaa jalkapallotarjontaa