Mohamed Salah jättää Egyptin maajoukkueen? – syynä politiikka!

ESPN:n mukaan Mohamed Salah harkitsee maajoukkueuransa päättämistä, koska hän ei ole tyytyväinen siihen, että hänet vedettiin Venäjän MM-kisojen yhteydessä mukaan politiikkaan.
Salah muun muassa kuvattiin ennen turnauksen alkua Tshetshenian johtajan Ramzan Kadyrovin kanssa. Kiistelty johtaja myös myönsi Salahille Tshetshenian kunniakansalaisuuden.
Sotilasjohtaja Kadyrov on hallinnut Tšetšeniaa vuodesta 2004 lähtien. Häntä on syytetty useista ihmisoikeusrikkomuksista sekä seksuaalivähemmistöjen syrjimisestä. Kadyrov on muun muassa järjestänyt Tšetšeniassa keskitysleirejä homoseksuaaleille.
Egyptin jalkapalloliitto kommentoi asiaa sunnuntaina sanomalla, että tiedot siitä, että Salah harkitsee maajoukkueen jättämistä, ovat täysin vääriä.
Salah pelaa tänä vuonna ensi kertaa MM-tasolla. Hän on tehnyt MM-kisoissa toistaiseksi yhden maalin ja Egyptin kisat ovat päättymässä alkulohkoon kahden hävityn ottelun jälkeen.
Salahin Egypti kohtaa Saudi-Arabian tänään kello 17:00 A-lohkon ottelussa.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi