MM-kisajohtaja vakuuttaa: ”Ei ole ongelma juoda olutta Qatarissa kisojen aikana”

Vuoden 2022 MM-lopputurnaus Qatarissa on herättänyt jo pitkään monenlaisia epäluuloja lämpötilan, ajankohdan, välitettyjen lahjusten ja kisapaikkojen rakentajien kohtelun myötä. Ja alkoholin.
MM-lopputurnauksen järjestäminen islamilaisessa maassa ei konseptina osu kovin hyvin ainakaan useimpiin eurooppalaisiin katsomokulttuureihin. Haluttiin tai ei, lähinnä olut ja jalkapallo elävät miltei erottamattomassa liitossa monin paikoin.
Oluen saatavuus Qatarissa ei kisaorganisaation johtajan Hassan Al Thawadin mukaan tule rajoittumaan pelkästään hotelleihin.
– Sitä [olutta] ei myydä kadulla, mutta on saatavilla joillakin fanialueilla, joillain toisilla ei. Eikä sitä myydä stadioneilla toisin kuin Euroopassa, Al Thawadi kertoi AS:lle.
Kuivan tuntuista, mutta ei ehkä kuitenkaan toivotonta…
– Viestini on se, että ei ole ongelma juoda Qatarissa MM-lopputurnauksen aikana. Minun pitää kuitenkin lisätä, että en pidä aiheellisena nostaa tätä keskustelun pääaiheeksi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon