MM-jalkapallo 2014, lohko E – Ecuador
Aiemmat MM-lopputurnaukset:
Ecuador on selviytynyt kahdesti MM-kisoihin: 2002 ja 2006. Etelä-Afrikan kisoihin 2010 Ecuador ei päässyt. Paras menestys tuli Saksan 2006 kisoissa, joissa se eteni alkulohkosta jatkoon, mutta tippui heti neljännesvälierissä hävittyään Englannille 0-1.
Tie Brasiliaan:
Ecuador oli karsinnoissa todella vahva kotikentällään, jossa se ei hävinnyt otteluakaan. Vieraissa sen sijaan sen peli ei kulkenut yhtään. Lopputurnauspaikka irtosi 4. sijalla ja sekin heltisi täpärästi maalieron turvin samoissa pisteissä olevan Uruguayn joutuessa jatkokarsintaan.
Kenraaliharjoitus:
Englanti-Ecuador 2-2 (Miami, USA)
Asetelmat:
Ecuador ei kuulu lohkon ennakkosuosikeihin jatkopaikkoja ajatellen, mutta joukkueessa riittää yllätysvalmiutta. Karsinnoissa se oli kotikentällään todella hurja voittaen kaikki ottelunsa yhtä lukuun ottamatta. Argentiinan kanssa se pelasi tasan. Vieraskentällä Ecuador oli vastaavasti onneton. Kysymys kuuluukin, että jatkuuko vieraissa alisuorittaminen Brasiliassa vai saako Ecuador pakattua kotitaikansa ja tarpeeksi faneja mukaan lopputurnaukseen.
Joukkue koostuu pitkälti Etelä-Amerikassa ammattiaan harjoittavista pelaajista. Meille suomalaisille tunnetuin pelaaja on Manchester Unitedin tähtipelaaja Antonio Valencia. Hän kantaa kapteenin nauhaa ja on isossa roolissa Ecuadorin keskikentän oikealla laidalla.
Päävalmentaja Reinaldo Rueda luottaa melko perinteiseen 4-4-2-ryhmitykseen. Hyökkäyspelin vahvuutena todella taitavat ja nopeat laiturit.
Erikoista:
Ecuadorin ykköshyökkääjä Christian Benitez kuoli sairaskohtaukseen kesken MM-karsintojen. Hän teki 58 A-maaottelussa 24 täysosumaa.
Joukkue:
Maalivahdit: Alexander Dominguez (Quito), Adrian Bone (Nacional), Maximo Banguera (Barcelona Guayaquil).
Puolustajat: Walter Ayovi (Pachuca), Jorge Guagua (Emelec), Juan Carlos Paredes (Barcelona Guayaquil), Frickson Erazo (Flamengo), Gabriel Achilier (Emelec), Oscar Bagui (Emelec).
Keskikenttäpelaajat: Edinson Mendez (Santa Fe), Antonio Valencia (Manchester United), Luis Saritama (Barcelona Guayaquil), Christian Noboa (Dinamo Moskova), Jefferson Montero (Morelia), Joao Rojas (Cruz Azul), Michael Arroyo (Atlante), Renato Ibarra (Vitesse), Fidel Martinez (Tijuana), Carlos Gruezo (Stuttgart), Oswaldo Minda (Chivas).
Hyökkääjät: Felipe Caicedo (Al-Jazira), Enner Valencia (Pachuca), Jaime Ayovi (Tijuana)
Päävalmentaja: Reinaldo Rueda
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?
- Agentti: Kiinalaisseura teki tarjouksen Cristiano Ronaldosta – tienaisi viikossa kaksi miljoonaa
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- Suomen U21-maajoukkue valittu kesäkuun turnaukseen – lähes koko joukkue Veikkausliigasta