Mitä ihmettä? Leijona-tähden tilanne NHL:ssä hämmentää – ”Onko hän ongelma pukukopissa?”

Kokenut suomalaishyökkääjä Jussi Jokinen kaupattiin keskiviikkona Edmonton Oilersista Los Angeles Kingsiin. Toiseen suuntaan liikkui toinen veteraanilaituri Mike Cammalleri.
Kauppa aiheutti hämmennystä sosiaalisessa mediassa.
– Oliko Jussi Jokinen ongelma pukukopissa? Tämä on ensimmäinen peli (Vegasia vastaan), jota Oilers dominoi. He eivät ole pelanneet näin hyvin KOKO kautena.
– Selittäkää joku minulle tämä kauppa. En muista, kuinka vanha Cammalleri on, mutta Jokinen on 34-vuotias ja hänellä on yksi piste 14 ottelussa. Cammallerilla on seitsemän pistettä 15 kamppailussa. Hän on ollut lisäksi hyvä ylivoimalla. Niin hämmentynyt.
Ihmettelyn seasta kuului myös järjen ääniä. NHL-asiantuntija Jonathan Willis tarjosi yhden mahdollisen selityksen Jokisen tilanteeseen.
– Teille, jotka hämmästelette miksi L.A. treidaisi seitsemän pisteen miehen yhden pisteen mieheen, tämä on mielenkiintoista: Cammallerin Fenwick on 43 prosenttia ja PDO 102; Jokisella 63 prosenttia ja PDO 92. Tuo tarjoaa ehkä ikkunan Kingsin ajatteluun.
Fenwick-prosentilla tarkoitetaan, kuinka monta laukausta (mukaan lukien maaliin menneet, torjutut ja ohi menneet laukaukset) Oilers sai kohti vastustajan maalia Jokisen ollessa jäällä viidellä viittä vastaan verrattuna siihen, kuinka monta vastaavaa laukausta tuli omiin Jokisen ollessa jäällä.
PDO:lla taas tarkoitetaan joukkueen torjuntaprosenttia + joukkueen laukaisuprosenttia Jokisen ollessa jäällä. Tuo on tavallisesti noin 100.
Molemmat lukemat viittaavat siihen, että Jokinen on kärsinyt epäonnesta ja että numerot tulevat tasoittumaan kauden edetessä. Se tarkoittaa, että mies saisi myös kasaan enemmän pisteitä.
For those wondering why L.A. would trade a guy for 7 points for one with 1, this is interesting: Cammalleri has a 43% Fenwick & 102 PDO; Jokinen 63% and 92 PDO. That may offer a window into the Kings' thinking.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista
- Aino-Kaisa Saarista ahdisteltiin autossa: ”Yritti pussailla ja vaikka mitä”