Mikko Koivu jätti pysyvän jäljen Minnesotaan – ”Kukaan ei tehnyt töitä lujempaa kuin hän”

Kuva: Getty Images
Mikko Koivun päätös jättää NHL-kaukalot ja pelaaminen 37 vuoden iässä kesken kuluvan kauden tuli pitkän harkinnan tuloksena. Viimeiset luistimenpiirrot hän teki Columbus Blue Jacketsin riveissä, mutta legenda jää elämään ennen kaikkea Minnesota Wildissa, jota Koivu edusti peräti 15 kautta.
Koivu pitää hallussaan lukuisia seuraennätyksiä Wildin paidassa. Hän pelannut eniten otteluita (1028) ja eniten playoffs-otteluita (59) seuran riveissä. Koivu on Wildin ykkönen pisteissä (709) ja syötöissä (504) sekä kakkonen maaleissa (205) 14 osumaa Marian Gaborikin jäljessä.
Koivun arvo kaukalossa ja sen ulkopuolella oli kuitenkin paljon enemmän kuin tilastot kertovat. Tätä todistaa jo huikeat 12 kautta Wildin kapteenina.
– Haluan onnitella Mikko Koivua mahtavasta urasta. Kukaan ei tehnyt töitä lujempaa kuin Mikko teki kausillaan Minnesota Wildissa. Hän oli kova kilpailija ja fantastinen kapteeni niin jäällä kuin sen ulkopuolella, Minnesota Wildin GM Bill Guerin sanoi NHL:n verkkosivujen mukaan.
– Mikko on tilastoykkönen monella alueella, mutta hänen vaikutuksensa yhteisöömme ja se yhteys, joka hänellä oli Wildin kannattajien kanssa, tulee elämään ikuisesti. Toivomme Mikolle kaikkea parasta hänen tulevissa toimissaan ja odotamme, että pääsemme kunnioittamaan häntä kaikkien fanien edessä täällä heti kun se vain on mahdollista.
Koivu on poissa jäiltä, mutta NHL jatkuu – suorat lähetykset V Sportin ja Elisa Viihde Viaplayn kanavilla.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista
- Mourinhon koirankopissa istunut saksalaislegenda valloittamaan Amerikkaa
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Antaako Anaheim nyt luottoa Vataselle?
- Antonio Conte kieltäytyi Real Madridin valmennuspestistä – Ykkösehdokkaaksi nousi uusi mies
- Antti Muurinen: ”Brasilian pitää onnistua tosi hyvin”
- Antti Niemi loistavasta Thierry Henrystä: ”Muistellaan, kun tavataan”