Mikel Arteta kertoo Arsenal-faneille ilouutisia: ”Voitte olla rauhassa, Aubameyang ei ole lähdössä mihinkään!”
Kuva: Getty Images
Fulhamin Craven Cottagella Valioliigan avauksessa kohtaava Arsenal-manageri Mikel Arteta rauhoitteli seuran kannattajia ottelua edeltävässä lehdistötilaisuudessa koskien Pierre-Emerick Aubameyangin sopimustilannetta.
– Viestini kaikille Arsenal-kannattajille on selvä. Voitte rauhoittua, Aubameyang tulee olemaan ilonamme jatkossakin, Arteta viestitti.
Arsenal ei ole virallisesti ilmoittanut gabonilaisen jatkosopimuksesta halaistua sanaakaan, mutta useat seuraa läheltä seuraavat tahot ovat kertoneet, että kolmen vuoden sopimus on allekirjoitusta vaille valmiiksi neuvoteltu.
Selvää ilmoitusta Artetaltakaan ei tullut lehdistötilaisuudessa, mutta miehen kommentit siitä, että ”Auba” haluaa suurella todennäköisyydellä jatkaa seurassa, kertovat todennäköisesti siitä, että sopimus on allekirjoitettu. Luultavimmin Arsenal julkaisee asian virallisesti maanantaina, brittitahot arvioivat.
Arsenal kohtaa Valioliigan avauksessa sarjanousija Fulhamin. Näet ottelun V Sportin jalkapallokanavalta ja Viaplay.fi:stä lauantaina 12.9. klo 14.00 alkaen.
LUE MYÖS:
- Jokerit jysäytti kolme jättihankintaa – Teemu Turunen paljasti syyn siirrolleen
- Krista Tervo: surkea uutinen!
- Siirtomarkkinoilla jysähtää – Real Madrid tekemässä suomalaishankinnan
- Saga Vanninen: valtava muutos!
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Skandaali muhii Natalissa – Meksikolta hylätty kaksi maalia
- Juventuksen tähtipelaaja myöntää: ”Olin lähellä lähtöä”
- KHL-seuran hallitus kokoontui – Raimo Helmiselle potkut
- Sandra Eriksson Brysselin Timanttiliigassa: ”Loppuajan suhteen ei ole suunnitelmia”
- Yllätyskäänne: ”Uusi Zlatan” sanomassa ei Real Madridille
- Ahmed Musa katkerana Leicesterille – ”Halusin jäädä Englantiin”
- HIFK-legenda ylistää jenkkipakkia: “Jalat kuin puhelinpylväät”
- Jokerit jysäytti kolme jättihankintaa – Teemu Turunen paljasti syyn siirrolleen
- Krista Tervo: surkea uutinen!
- Saga Vanninen: valtava muutos!