Mikael Granlundin kaupannut GM sai yllätyspotkut
Kuva: Getty Images
Minnesota Wild antoi tiistaina potkut general manager Paul Fentonille vain 14 kuukauden työsuhteen jälkeen.
Apulais-GM Tom Kurvers hoitaa Fentonilta jääneitä tehtäviä uuden GM:n palkkaamiseen asti. Wildin omistaja Craig Leipold perusteli Fentonin potkuja sillä, että tämä ei sopinut Wildin organisaatioon.
– Organisaatiomme ja kulttuurimme on hieman erilainen kuin miten (Fenton) halusi hoitaa asioita. Meistä tuntui että tämä oli oikea aika tehdä ratkaisu ja lähdemme toiseen suuntaan, Leipold kommentoi.
Fenton oli aktiivinen siirtomarkkinoilla kaupaten muun muassa suomalaistähti Mikael Granlundin entiseen seuraansa Nashville Predatorsiin. Omistaja Leipoldin mukaan potkut eivät olleet seurausta pelaajakaupoista, joissa Fenton toteutti seurajohdon määrittelemään strategiaa.
Minnesota jäi viime kaudella NHL:n pudotuspelien ulkopuolelle ensimmäistä kertaa seitsemään kauteen.
Lähde: NHL.com.
LUE MYÖS:
- Carolina nappasi ison voiton
- NY Knicks NBA:n finaaliin
- Norja varmisti puolivälieräpaikan
- Vegas nousi kanveesista ja voitti
- Kimi Antonelli taas ykkönen
- Leijonien voittokulku jatkui
- Tottenham väisti luodin
- Carolina voitti, tilanne tasan
- USA ja Ruotsi pulassa – MM-jääkiekossa viimein jättiyllätys
- Inter on Turun valtias