Mika Salo: ”Max Verstappen on erittäin huono esimerkki kaikille nuorille kuljettajille”
Kuva: Getty Images
Entinen F1-kuljettaja Mika Salo sanoo, että Max Verstappen on huono esimerkki seuraavan sukupolven nuorille kuljettajille.
– Hän on mielestäni todella huono esimerkki tuleville nuorille kuljettajille. Kenenkään ei pidä lähteä kuvittelemaan, että voisi olla kuin Max, Salo sanoo hollantilaiselle De Telegraafille.
– On vaarallista kuvitella, että voisi tulla F-ykkösiin tuosta vain 17-vuotiaana, kuten Max tuli. Hän on täysin poikkeustapaus, 17-vuotiaat eivät todellakaan ole valmiita formula ykkösiin, Salo paukuttaa.
– Kukaan ei ole kuin Max ja se nuorien kuljettajien on syytä tiedostaa.
Salo tuntee hyvin Maxin isän Jos Verstappenin, he ajoivat F1:ssä samaan aikaan 1990-luvun lopussa ja myös vuonna 2000.
– Tietenkin olen iloinen heidän puolestaan, he molemmat ovat tehneet valtavan työn, että Max on päässyt tuohon pisteeseen. On ihan uskomatonta, että hän on jo nyt GP-voittaja. Se on fantastista, mutta täysin poikkeuksellista, Salo sanoo.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio
- Baseballin World Series alkoi Toronton komennossa
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä