Michael Jordan ylistää vetäytyvää konkarivalmentajaa – ”Hän tulee aina olemaan legenda”
Kuva: Getty Images
USA:n koripallon yliopistosarjoissa peräti 33 vuotta menestyksellä valmentanut Roy Williams siirtyy eläkkeelle. Joukkueensa kolmesti yliopistomestaruuteen johdattanut Williams on jo aiemmin nimetty amerikkalaisen koripallon Hall of Fameen.
Williams on viimeiset 18 vuotta valmentanut North Carolinaa, jonka peräsimessä hän on myös kaikki mestaruutensa voittanut. Tällä kaudella tie tyssäsi kuitenkin jo pudotuspelien avauskierroksella Wisconsinia vastaan ja 70-vuotias Williams päätti, että nyt riittää.
Williamsin valmennuksessa on vuosikymmenten varrella ollut monta sittemmin komean uran NBA:ssa tehnyttä pelaajaa – muun muassa sellainenkin nimi kuin Michael Jordan.
– Roy Williams on ja tulee aina olemaan koripallolegenda Carolinassa. Hänen suuri menestyksensä kentillä peilautuu siitä merkityksestä, joka hänellä on ollut valmentamiinsa pelaajiin – minuun yhtenä heistä, Jordan sanoi NTB:n mukaan.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Nastat vai kitkat? Lumisade pilaamassa F1-testit – ruotsalaiskuskilta hauska reaktio
- Asiantuntijan ääni: Tämä seikka pilasi monen sprintin
- Kuvalinkki: HIFK-legenda myy kolmikerroksista luksusasuntoaan lähes kahdella miljoonalla eurolla
- Aikun ja Kertun kultasauma yhä vahvempi: norjalainen sprintin olympiavoittaja ei hiihdä
- Aleksander Barkov johti Floridan huimaa nousua: “Meillä kävi vähän tuuriakin”
- Avausottelupäivänä aamupalalle – katso Jeren päivän selfie
- Arvio: Jarmo Kekäläinen joutunee sanomaan ei Jesse Puljujärvelle
- Auts! Suomalainen maalipyssy lisäsi kuvan ilkeästi vääntyneestä jalastaan – ”Varmaan saisi vielä kyykätä”
- Siirry syrjään, Lindsey Vonn! – Talvilajien kaunotar, 21, poseerasi täysin alastomana – ”Mahtava perä!”