Metro: Arsenal ilmoittaa pian nimekkäästä maalivahtihankinnasta

Arsenalin uskotaan valmistelevan tiedotetta maalivahti Bernd Lenon sopimuksesta.
Bayer Leverkusenissa viime kaudet pelannut veskari on linkitetty huhuissa lähtöön Bundesliigasta. Ainakin Liverpoolin ja Napolin on uskottu olevan vahdin perässä.
Lähtö on ollut selviö siinäkin mielessä, että Leverkusen hankki jo uuden ykkösvahdin. Suomen A-maajoukkueen runkopelaaja Lukas Hradecky siirtyy seuraan viisivuotisella sopimuksella Eintracht Frankfurtista.
SportBildin mukaan Arsenal on voittanut siirtomarkkinoilla taistelun Lenosta. Saksalaiskoppari maksaa Arsenalille 20 miljoonaa puntaa.
Leno on pelannut Leverkusenissa 304 ottelussa ja pitänyt peräti sata nollapeliä. Hän korvannee Arsenalin maalilla tshekkiläislegenda Petr Cechin, jolla on vuosi sopimusta jäljellä.
Metron mukaan myös Sampdorian keskikenttämies Lucas Torreira edustaa ensi kaudella tykkimiehiä. Lontoolaisten uskotaan päässeen sopuun italialaisseuran kanssa 22-vuotiaan siirrosta.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 euroa käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin