Mesut Özil ilmoitti lopettavansa Saksan maajoukkueessa – ”Rasismia ei saa ikinä hyväksyä”
Mesut Özil tiedotti eilen aikeistaan lopettaa pelaaminen Saksan maajoukkueessa. Özil joutui ”rasisimin ja syrjinnän” kohteeksi poseeraamalla kuvassa Turkin presidentin, Recep Tayyip Erdoganin kanssa ennen MM-kisoja.
Kuva aiheutti ison myrskyn Özilin ympärillä.
– Kohtelu, jota olen saanut Saksan jalkapalloliitolta ja muilta, on saanut minut siihen pisteeseen, että en enää halua pitää päälläni Saksan maajoukkuepaitaa, Özil kertoo.
– En tunne itseäni halutuksi, ja tunnen, että kaikki mitä olen maajoukkueessa saavuttanut vuodesta 2009 lähtien on unohdettu. Ilmoitan siis raskaalla sydämellä, että en aio enää pitää päälläni Saksan maajoukkuepaitaa, paitaa, jota joskus pidin päälläni täynnä intoa ja ylpeyttä, Özil lisää.
Päätös oli puhtaasti rasistisista syistä.
– Kun korkean arvon ihmiset jalkapalloliitossa kohtelivat minua niin kuin he kohtelivat ja pilkkasivat turkkilaista taustaani, sain tarpeekseni. Rasismia ei saa ikinä hyväksyä, Özil päättää.
Lähde: Independent
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Valmentaja paljasti: Manchester Unitedin kapteeni vaihtuu – ”Hän on lähdössä”
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan