Mestarivalmentaja kertoo: ”Joukkue muuttuu ensi kaudeksi pakostakin”

Suomen mestaruuden SJK:n valmentajana voittanut, Norjasta takaisin Veikkausliigaan tullut Simo Valakari on ollut kiireinen viime päivät. KuPS on aloittanut harjoitukset ja Valakari samalla ympäristöön sekä pelaajistoon tutustumisen harjoitusten kautta.
Valakari toteaa KuPS:n verkkosivuilla, että muutoksia on tulossa.
– Joukkue muuttuu ensi kaudeksi pakostakin. Hyvässä vaiheessa me tällä hetkellä olemme ja runko on hyvässä kuosissa. Pre-season on pitkä ja rauhassa me etenemme. Talven ohjelmaa rakennetaan ja haluan korostaa erityisesti, että me emme voi odottaa joukkueeseen saapuvaksi ketään ulkopuolista pelastajaa vaan meidän pitää olla valmiina tekemään kovasti töitä näillä pelaajilla mitä meillä nyt on, kertoi Valakari KuPS:n verkkosivuilla.
– Olen luottavainen. Harjoitteluolot ovat täällä hyvät ja olen tosi tyytyväinen siihen, miten harjoituskausi on alkanut. Olen tyytyväinen myös staffiin, me on mietitty ja jopa väitelty asioista. Alku täällä Kuopiossa on ollut hyvä.
Lähde: www.kups.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin