Mestari menetti kapteeninsa ”Henkistä johtajuutta mahdoton korvata”
Veikkausliigassa pelaava Kuopion Palloseura ja indonesialainen Tira-Persikabo ovat päässeet sopimukseen, jolla KuPS-kapteeni Petteri Pennanen siirtyy indonesialaisseuran riveihin.
Pennanen läpäisi seuran lääkärintarkastuksen torstaina hyväksytysti, jonka jälkeen pelaajasiirto astui voimaan. Kuopion Palloseuran ja Tira-Persikabon välisiä taloudellisia tietoja siirrosta ei julkisteta.
Pennanen on pelannut kasvattajaseurassaan KuPS:ssa yhteensä kuusi sarjakautta. Hän johdatti KuPS:n viime kaudella Suomen mestaruuteen pelaten 27 Veikkausliigaottelua, joissa teki kuusi tärkeää liigamaalia. Pelattuja liigaotteluita on kasassa kaikkiaan 233 ja liigamaaleja 41.
– Kun Petteri aikoinaan palasi Palloseuraan, Petterillä ja seuralla oli yhteinen iso unelma mestaruuden tuomisesta Kuopioon. Nyt kun tuo unelma on saavutettu, on luonnollista ja reilua että seura suhtautuu positiivisesti Petterin siirtymiseen uusiin haasteisiin ja on tukemassa pelaajaa, tässä hänen varmasti vaikeassa ratkaisussa, KuPS Oy:n toimitusjohtaja Jarmo Heiskanen toteaa KuPS:n verkkosivuilla.
– Petterin jättämää pelillistä aukkoa kentällä on meidän luonnollisesti erittäin vaikea paikata. Hänen tuomaa henkistä johtajuutta lienee jopa mahdoton korvata. Emme etsi, emmekä tule löytämään uutta Petteri Pennasta, Heiskanen toteaa.
Lähde: KuPS
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?
- AC Milanin europanna on kumottu!
- Agentti: Kiinalaisseura teki tarjouksen Cristiano Ronaldosta – tienaisi viikossa kaksi miljoonaa