Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa
Viikonloppuna valitettavaan liekkiin puhjennut Lähi-Idän kriisi voi vaikuttaa monella tavalla ensi viikonloppuna alkavaan F1-kauteen. Kauden avauskilpailu on ohjelmassa sunnuntaina Australian Melbournessa. F1 pomot eivät ole huolissaan siitä, saadaanko kalusto ja henkilöstä paikalle, mutta työn takana tämä oli. Mediatietojen mukaan yli 1000 henkilöä joutui muuttamaan lentosuunnitelmiaan ja -aikataulujaan Lähi-Idän keskeisten lentokenttien mentyä kiinni.
F1-kausi jatkuu Australian jälkeen Kiinassa ja Japanissa, joten Lähi-Idän tilanne ei juurikaan vaikuta näihin kisoihin. Mutta sitten on määrä siirtyä nimenomaan Lähi-Itään, sillä huhtikuun ohjelmassa ovat Bahrainin ja Saudi-Arabian osakilpailut.
Toivon mukaan tilanne on siinä vaiheessa rauhoittunut niin paljon, että kilpailut voidaan viedä läpi suunnitellusti. Samalla se tarkoittaisi tärkeämpänä seikkana myös sitä, että sotatila olisi päättynyt ongelma-alueella.
LUE MYÖS:
- Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa
- Miro Heiskanen tehokkaana – 50 tehopistettä täyteen!
- Kovanaamat mukana Lahdessa – ainakin kahdet jäähyväiset edessä
- Vihdoin haastaja! Ylivoimainen Duplantis saa kiritystä Kreikasta
- Parjattu Leijona yön tähtenä – kaksi maalia!
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- Valtteri Bottas säväytti F1-testeissä