Meksikon päävalmentaja ei pelkää Neymaria: ”Coutinho on Brasilian paras pelaaja”
Meksikon päävalmentaja Juan Carlos Osorio kommentoi Brasilian joukkuetta ennen maiden välistä kohtaamista jalkapallon MM-kisojen neljännesvälierissä.
– Brasilian päävalmentaja Tite kysyi minulta, kuka on minun mielestäni Brasilian joukkueen paras pelaaja. Sanoin, että mielestäni paras pelaajanne on Philippe Coutinho, Osorio analysoi.
Brasilian ykköstähdeksi leimattu Neymar lukeutuu siis Osorion papereissa vasta seuraavaksi parhaaseen kategoriaan.
– Kukaan ei epäile Brasilian hyökkäysvoimaa. Willian, Douglas Costa ja Neymar ovat kaikki loistavia pelaajia. Mutta uskon Coutinhon olevan kaikista paras. Hän osaa pelata joka puolella kenttää.
– Hän on pelaaja, jota meidän täytyy todellakin varoa. Coutinho on todella tärkeä osa Brasilian pelaamista.
Meksiko ja Brasilia kohtaavat 2. heinäkuuta kello 17.00 Samara Arenalla. Ottelun voittaja saa seuraavalla kierroksella vastaansa Belgian tai Japanin.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle