”Meillä on ’Emi’ ja hän on ilmiömäinen” – Lionel Messi luottaa Argentiinan viimeisen lukkoon
Kuva: Getty Images
Argentiina eteni Copa American finaaliin Brasiliaa vastaan pidemmän kaavan kautta kukistamalla Kolumbian välierässä vasta rangaistuspotkukilpailun jälkeen.
Argentiinan sankariksi nousi lopulta maalivahti Emiliano Martinez, joka venytti torjuntaan peräti kolmessa 11-metrisessä. Aston Villan maalivahti keräsi kehut myös Argentiinan kapteenilta ja joukkueen supertähdeltä Lionel Messiltä.
– Se [ottelu] oli ajoittain vaikea, mutta meillä on ’Emi’ ja hän on ilmiömäinen. Luotimme häneen, Messi kiitteli BBC Sportille.
Argentiina on voittanut Copa American viimeksi vuonna 1993 ja myös Messi hakee ensimmäistä suurta turnausvoittoaan Argentiinan riveissä. Brasilia pääsee finaalissa kotiyleisönsä eteen Maracanalle. Finaali alkaa varhain sunnuntaiaamuna kello 3 Suomen aikaa. Ottelua voi seurata suorana lähetyksenä Elisa Viihde Viapleyn ja V Sportin kanavilta.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Valmentaja paljasti: Manchester Unitedin kapteeni vaihtuu – ”Hän on lähdössä”
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan
- 35 maaottelumaalia, 35 vuotta – ALS-tauti vei hyökkääjän nuorena hautaan