Markku Kanervan Professori lempinimi ei tule tyhjästä: ”Meni joskus pitkäpiimäisyydenkin puolelle”
Kuva: Juha Tamminen
Markku Kanervaa on tituleerattu jalkapalloprofessoriksi, joka jaksaa analysoida lajiaan kukonlaulusta yön pikkutunneille.
Markku Kanerva – kulissien takaa podcastissa upotaan yhä syvemmälle Markku Kanervan sielunmaisemaan ja henkilöitymään. Kanervan pitkäaikainen opettajakollega Kari Ant-Vuorinen Haagan ala-asteelta muistelee Kanervan olleen hyvin perusteellinen ja analyyttinen ”professori” jo ennen valmennusuraansa.
– Rivestä opettajakuvana – vaikka proffa lempinimi on noussut jollain lailla futiksen kautta uudelleen, niin oppilaat piti häntä jo vähän proffana. Rive jaksoi puhua ja jaksoi puhua loputtomasti, voisi niistä useammankin tarinan kertoa. Rive jaksoi puhua, kertoa tarinoita ja meni joskus – sanotaanko pitkäpiimäisyydenkin puolelle. Niitä tarinoita riitti. Ei ne olleet pelkkää futista. Futiksesta ei tarvinnut kuin kysyä matsi silloin ja silloin, niin muisti 90 minuuttia siitä ulkoa, ei tullut asiavirheitä, Ant-Vuorinen kertoo.
Opettajakollega jatkaa kuitenkin heti perään, että kyllä Markku Kanerva antoi puheenvuoroja myös muille.
– Rive osaa myös kuunnella, on myös humaani jätkä, ei se ollut pelkästään Riven monologia, Ant-Vuorinen painottaa.
Lähde: Markku Kanerva – kulissien takaa podcast
LUE MYÖS:
- Suomalainen Eduard, 22, on tienannut puolessa vuodessa 100 000 euroa – ”Hyvä fiilis ja hyvä visio”
- Shiffrinin ylivoimaa – yhdeksän kymmenestä!
- Pitkä rupeama päätökseen – suosikkipelaaja vaihtaa mannerta
- HPK passitti Lukon lomille – seuraavaksi Tappara
- NHL-kiekkoa Helsingissä marraskuussa – Sebastian Aho johtotähtenä
- Yksi ulkona, muut katkolla
- Ylivoimaa – Johannes Kläbo voitti kaiken
- Ei menestystä hallissa – Murto ja Pulli kärkikympin ulkopuolella
- Minkkisen loistava kausi jäi ilman kruunua
- Pellegrino sanoi hyvästit – voittamalla!