Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
Kuva: Getty Images
Espanjan mahtiseura FC Barcelona otti sunnuntaina 3-0-voiton Las Palmasista. Peli pelattiin tyhjille katsomoille Katalonian maakunnan itsenäistymisäänestyksen aiheuttamien mielenosoitusten myötä. Barcelona olisi halunnut ottelun peruuntuvan, mutta Espanjan jalkapalloliiga ei suostunut pyyntöön.
Ottelu pelattiin, mutta kokonaan ilman yleisöä. Yksittäinen katsoja oli kuitenkin jostain kumman syystä päässyt Camp Noulle ja juoksi kentälle. Tilanne ei aiheuttanut vahinkoa.
Barcelona julkaisi ennen ottelun alkua tiedotteen, jossa se otti kantaa Katalonian poliittiseen tilanteeseen. Yli 300 ihmisen kerrottiin sunnuntaina loukkaantuneen poliisin käytettyä voimatoimia itsenäisyysäänestyksen estämiseksi. Eri lähteiden mukaan poliisi käytti muun muassa kumiluoteja ja pamppuja.
Barcelona sanoi tiedotteessaan voimankäytön estävän Katalonian kansalaisia käyttämästä oikeuttaan sananvapauteen.
– Olen ylpeä katalaaneista, Barcelonan puolustaja Gerard Pique sanoi espanjalaisen Marcan mukaan ottelun jälkeen kyyneleet silmissään.
– Tämä on ollut kauhein kokemukseni, hän lisäsi.
Samalla Pique totesi suoraan olevansa valmis jättämään Espanjan jalkapallomaajoukkueen, jos Espanjan jalkapalloliitto katsoo hänen olevan ongelma tai ärsyttävän maajoukkuetta.
Tiettävästi Pique, 30, aikoo joka tapauksessa lopettaa maajoukkueuransa ensi kesän Venäjän MM-kisojen jälkeen.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Asiantuntijan ääni: Tämä seikka pilasi monen sprintin
- Real Madrid –legenda Pepe Turkkiin – ”vietin hienot 10 vuotta Madridissa”
- Aikun ja Kertun kultasauma yhä vahvempi: norjalainen sprintin olympiavoittaja ei hiihdä
- Avausottelupäivänä aamupalalle – katso Jeren päivän selfie
- Itävallan mäkihyppysukellus sai valmentajan raivoihinsa: ”Urheilijoiden esitys oli häpeällinen”
- Kataja Basket hankki jenkkivahvistuksen – ”todella monipuolinen kaveri”
- Näin uhraudutaan! NHL-lupaus torjui kiekon naamallaan – ei missannut vaihtoakaan!
- Teemu Selänteen uran kohokohta nähtävissä perjantaina – ”Teki vielä pari tärkeää maalia”
- ALL IN -nyrkkeilytapahtuma täydentyy viikonlopun aikana – ”Yksi debytantti mukana”