Manchester Unitedin tähti epäiltynä match fixingista – ”omatuntoni on puhdas”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin tähtipelaajiin lukeutuvaa Ander Herreraa uhkaa syyte ottelumanipulaatiosta eli ns. match fixingista. Kyse ei kuitenkaan ole Unitedin ottelusta, vaan taannoisesta Espanjan La Ligan ottelusta.
Espanjalainen syyttäjä on tutkinut vuonna 2011 pelatun La Ligan ottelun Real Zaragoza – Levante tapahtumia. Ottelu päättyi Zaragozan 2-1-voittoon, mikä puolestaan johti Deportivo La Coruñan putoamiseen La Ligasta.
Epäilyjä ei ole tarkemmin yksilöity, mutta syyte uhkaa kaikkiaan 33 pelaajaa – yhtenä näistä Herrera.
– Rakastan jalkapalloa ja uskon puhtaaseen peliin, sekä kentällä että sen ulkopuolella. Jos minut tullaan joskus kutsumaan kuulusteluun, menen sinne tietoisena siitä että omatuntoni on puhdas, Herrera sanoi Mirrorin mukaan.
Mahdollisen oikeudenkäynnin odotetaan alkavan puolen vuoden sisällä.
LUE MYÖS:
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa
- Manchester City piti mestaruustaistoa yllä
- Ja mestari on…. Tappara, jälleen kerran
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi
- Buffalo tasoitti voitot, Vegas iski jatkoajalla
- Kanadalle jymyvahvistus – Suomi ja Kanada kilpavarustelevat
- Oklahoma City jatkoi puhtaalla pelillä – Lakers ulos
- Coloradolle mehevä voitto
- Tottenhamin tuska jatkuu – karvas tasapeli