Manchester Cityn argentiinalaistähti lähdössä seurasta
Kuva: Getty Images
Manchester Cityn puolustaja Pablo Zabaleta on kertonut, että siirtynee pois seurasta ensi kesän aikana.
Zabaletaa on viety muualle jo tammikuun siirtoikkunan aikana, mutta tämän hän kiistää Sky Sportsin mukaan.
Polvivaivojen vuoksi argentiinalainen on pelannut ainoastaan seitsemässä ottelussa tällä kaudella.
31-vuotias puolustaja tuli Cityyn Espanyolista 2008 vain 6,5 miljoonalla punnalla ja on pelannut sen jälkeen seurassa jo 285 ottelua. Zabaletaa on viety huhuissa etenkin entisen City-luotsin Roberto Mancinin valmentamaan Inter Milaniin.
– Minulla on sopimusta jäljellä vielä tämä ja ensi kausi, joten kesällä on aika tehdä päätöksiä tulevaisuuden suhteen. Uskon että minulla on ikäni puolesta vielä muutama vuosi jäljellä huipputasolla, mutta asiat voivat jalkapallossa muuttua nopeastikin, Zabaleta sanoi.
– Nautin todella olostani tässä huippuseurassa ja haluan päättää kauteni täällä mahdollisimman hyvin. Sen jälkeen istumme alas keskustelemaan tulevaisuudesta.
LUE MYÖS:
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- IL: NHL-hyökkääjä laukoi suoraan – haluaa Leijonien mukana MM-kisoihin
- Vuoden urheilijan pitkä putki poikki
- Huipputasaista – Tappara aloitti voitolla
- Jyvät karsittu akanoista – puolivälierät alkavat
- Huuhkajille voitto Aucklandissa
- Yllätyspaluu! Huuhkajien ex-päävalmentaja palaa töihin 78-vuotiaana
- Ura ohi! Leijonissakin esiintynyt konkaripuolustaja lyö hokkarit naulaan
- Ukkola: Mika ”Immu” Ilmén löi rahoiksi – näin paljon hän tienasi IFC-illalla
- Se oli siinä! Hiihtoladuilta kadonnut Kerttu Niskanen paljasti tilanteensa