Maaliruisku myöntää: ”Varmasti oli suurikin painolasti”

Veikkausliigan maalikuninkuuden lähes varmuudella voittava Roope Riski oli tyytyväinen mies HJK:n voitettua IFK Mariehamnin ja samalla Suomen mestaruuden.
– Olimme henkisesti vahvoja, mutta tietysti myös pelaajien laatu vaikutti. Meillä tuli penkiltäkin todella hyviä pelaajia sisään auttamaan. Siitä oli meille tällä kaudella iso hyöty, Riski kertasi kauttaan Ruudun haastattelussa.
Vaikka Roope Riski ei ollut HJK:n viime kauden pettymyksissä mukana, hän näki sen vaikuttavan tähänkin kauteen.
– Ihan varmasti oli suurikin painolasti, varsinkin niille pelaajilla, jotka täällä olivat viime kaudella. Minä ja aika moni muukin tulimme uutena ja uskon, että se helpotti asiaa.
– Mielestäni siedimme paineita aika hyvin, kun ajatellaan kauden isoja pelejä, Riski sanoi Ruudulle.
HJK:lla on vielä yksi ottelu jäljellä, keskiviikkona Interiä vastaan kotonaan. Roope Riski on tehnyt tällä kaudella komeat 16 maalia.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta