Lukko jahtaa jatkopaikkaa: ”Positiivisella mielellä voimme toiseen peliin lähteä”

Jääkiekon Champios Hockey Leaguessa pelataan tiistaina puolivälierien toiset osaottelut. Suomalaisjoukkueista ainoana mukana oleva Rauman Lukko pääsee kotipeliinsä hyvistä asemista, sillä tshekkiläinen Dynamo Pardubice kaatui avausosassa vieraskaukalossa lukemin 6-4.
– Tulos oli hyvä ja saimme pari maalia eteen. Nyt tiedämme, millainen vastustaja on tulossa. Fyysinen ja isokoinen, todella ammattimainen ryhmä, Lukon päävalmentaja Tomi Lämsä pohtii.
– Positiivisella mielellä voimme toiseen peliin lähteä, Lämsä alleviivaa.
Kotimaan Liigassa Lukolla on takanaan kaksijakoinen viikonloppu. Perjantaina raumalaiset hävisivät vieraissa TPS:lle 0-4, mutta lauantaina kaatui Kärpät kotona 6-3.
– Perjantain pelissä Tshekin reissu painoi jaloissa, mutta Kärppiä vastaan oli jo pirteämpää pelaamista. Olimme maalipaikoissa terävinä, Lämsä huomauttaa.
Lukko on paininut loukkaantumishuolien kanssa, mutta Lämsän mukaan joku pelaaja saattaa sairastuvalta palata pelaavaan kokoonpanoon.
– Aamulla se nähdään tarkemmin, Lämsä toteaa.
Lukon ja Pardubicen kohtaaminen alkaa tiistaina 12. joulukuuta Raumalla kello 18.30. Otteluparin voittaja kohtaa välierissä joko Geneve-Servetten tai Lakers Växjön.
Elisa Viihde Viaplay näyttää kauden kaikki CHL-ottelut.
Lähde: CHL:n tiedote
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin