Lukko haki tärkeän tasapelin CHL:n välierässä
Champions Hockey Leaguen välierät käynnistyivät tiistaina. Ainoana suomalaisjoukkueena mukana oleva Rauman Lukko avasi oman otteluparinsa sveitsiläistä Geneve-Servetteä vastaan 2-2-vierastasapelillä.
Kotijoukkue pääsi kuskin paikalle avauserässä, kun Julius Honka oli petaamassa Marco Mirandan 1-0-johtomaalia. Toiseen erään Lukko tuli kuitenkin vahvasti ja nousi parissa minuutissa rinnalle ja ohi Julius Mattilan ja Gabriel Fontainen maaleilla. Geneve-Servette tuli vielä ennen ottelun puoltaväliä tasoihin Giancarlo Chantonin osumalla. Se jäikin ottelun viimeiseksi, sillä toisella puoliskolla osumia ei nähty lainkaan.
– Tiesimme kuinka kova vastustaja on. Kun katsoo heidän kokoonpanoaan ja miten he ovat viime aikoina menestyneet, niin tiesimme mihin olimme menossa ja kuinka kova joukkue oli vastassa, Lukon päävalmentaja Tomi Lämsä aloitti ottelun perkaamisen CHL:n tiedotteessa.
– Meillä oli vähän hidas aloitus pelille ja olimme vähän varovaisia emmekä uskaltaneet. Toiseen erään tulimme paljon paremmin. Teimme kaksi maalia ja puolustimme riittävän tylysti. Kolmannen erän alku oli meiltä hyvä, mutta sitten saamamme jäähy muutti peliä. Sen jälkeen he saivat vähän momentumia, mutta pystyimme pysäyttämään heidät ja maalivahtipelimme oli erinomaista. Tämä tulos asettaa herkulliset lähtöasetelmat toiseen osaotteluun, Lämsä jatkoi.
Toinen osaottelu pelataan viikon päästä Raumalla. Lämsä toivoo kotikenttäedun siivittävän Lukon finaaliin.
– En tiedä kuuluiko TV:ssä, mutta täällä oli erittäin äänekäs kotiyleisö, joka varmasti siivitti kotijoukkuetta lentoon ja vahvistaa joukkuetta. Toivotaan, että meidän fanimme tukevat meitä yhtä lailla viikon päästä ja siivittävät meidät finaaliin.
– Varmasti siitä on etua, että on oma kotiyleisö ja paikat ovat tutut, mutta tämä on kerrasta poikki ja eräänlainen Game 7. Kun panokset ovat näin korkeat, niin se on aika lailla sama missä ottelu pelataan. Hienoa päästä hakemaan finaalipaikkaa kotiyleisömme edestä, Lämsä mietiskeli.
Lukon ja Geneve-Servetten toinen osaottelu pelataan Raumalla tiistaina 16.1. kello 18.30 alkaen. Toisessa välierässä ruotsalainen Skellefteå AIK voitti vieraskentällä tshekkiläisen Vitkovice Rideran 4-2.
Elisa Viihde Viaplay näyttää kauden kaikki CHL-ottelut suorina lähetyksinä.
Lähde: CHL:n tiedote
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Valmentaja paljasti: Manchester Unitedin kapteeni vaihtuu – ”Hän on lähdössä”
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan