Lukas Hradecky: ”Iso porkkana”
Kuva: Getty Images
Leverkusenin maalivahti Lukas Hradecky haluaa tehdä omanlaisensa hattutempun: Bundesliigaurallaan ”Luke” on ollut jo kahdesti Saksan cupin finaalissa. Tiistaina on mahdollista varmistaa kolmas kerta.
– Finaalissa Leverkusen ei ole hetkeen ollut. Nyt on aika iso porkkana, Hradecky ennakoi uusimmassa Suplan Bundes-Luke -podcastissa.
Vastassa on Saarbrücken, tämän kauden Saksan cupin satutarina. Saarbrücken pelaa Saksan Regional-sarjassa eli neljännellä sarjatasolla. Pelit ovat sarjassa seis koronan vuoksi.
– Aladivarijoukkue on nyt koronan vuoksi riisuttu vähän omista aseistaan. Se tulee olemaan autopilottipeli. Pitää totta kai voittaa, finaali on finaali.
– Erikoinen tapahtuma sielläkin tulossa ilman katsojia. Mutta lähdetään siitä, että voitetaan, Hradecky sanoi.
Illan toisessa välierässä kohtaavat Bayern ja Frankfurt. Kumpikin ottelu näytetään V Sport jalkapallo -kanavalla sekä Viaplayssa. Ottelut alkavat 21.30.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra