”Loukkaus koko romaniväestöä kohtaan” – Tyson Fury ei suostu kohtamaan Deontay Wilderia mistään hinnasta
Kuva: Getty Images
Nyrkkeilyn WBC-liiton viime helmikuun mestaruusottelusta Deontay Wilderin ja Tyson Furyn kesken kantautuu kaikuja yhä tällekin vuodelle. Fury oli ottelussa suorastaan ylivoimainen, mutta Wilderin selitykset ovat saaneet ”The Gypsy Kingin” raivoihinsa.
Amerikkalainen Wilder ei hyväksynyt tappiotaan mukisematta ja on esittänyt kaikenlaisia syitä sille aina juomavetensä manipuloinnista lähtien. Wilder valitti myös Furyn nyrkkeilyhanskoista, jotka hänen mukaansa antoivat Furylle mahdollisuuden ”kynsiä hänen korviaan”.
Mistään väitteistä ei ole kuitenkaan mitään todisteita ja Furyn managerin Bob Arumin mukaan kaksikon uusintakohtaaminen tulevaisuudessa on hyvin epätodennäköinen. Romanitaustainen Fury on yksinkertaisesti saanut tarpeekseen selityksistä.
– Ehkä joku välitysmies saa tilanteen selvitettyä, mutta meillä on iso ongelma, sillä Tyson Fury on sanonut sekä minulle että välittäjälle: Hän ’ei tänään, ei huomenna eikä koskaan’ ottele Wilderia vastaan tämän sanojen jälkeen, Arum sanoi SunSportin mukaan.
– Hän ei näe tätä vain loukkauksena itseään kohtaan, vaan koko romaniväestöä kohtaan.
LUE MYÖS:
- Leijonille lottovoitto
- Ilves voitti Tapparan – perjantaina jyrähtää Kouvolassa
- Kahdeksan pelaajaa ”Club sadassa”
- Mestarien liigan välieräjoukkueet selvillä
- Otto Virtanen suuren äärellä – turpiin tuli, mutta ei hävettävää
- Takaisku – yksi vetonaula poissa
- Nouseeko Barcelona? Miten käy Liverpoolin?
- Nikola Jokicilta jälleen uskomaton kausi
- SaiPa järjesti kiekkofaneille unelman – Tampereen paikallinen välierissä
- City hoiteli leiviskänsä, ensi viikonloppuna megaottelu