Loppusekunnit Hakan riemua – SJK menetti johdon
FC Haka nousi viimeisillä sekunneilla tasapeliin ottelussa SJK:ta vastaan Valkeakoskella. SJK oli todella lähellä ottaa toisen perättäisen voittonsa. Jose Monreal Villablanca vei SJK:n vierasjohtoon toisella puoliajalla ja pitkään näytti siltä, että täysi potti matkaa Seinäjoelle.
Haka sai kuitenkin loppuhetkillä vahvan painostuksen päälle ja lopulta se palkittiin. Pallo ajautui Janne-Pekka Laineelle, joka eteni erinomaisesti laukaisupaikkaan ja kova veto ponnahti ylärimaan ja siitä alas. Laine tuuletti parin muun Haka -pelaajan tavoin maalia, mutta varmuuden vakuudeksi Anthony Herbert puski vielä maalin edestä pomppupallon maaliin. Maali merkittiin aluksi Herbertille, mutta korjattiin myöhemmin Laineelle. Hidastusten perusteella Laineen tykki pomppasi yläriman kautta maalin puolelle ja tämä sitten huomioitiin tilastoihin pari tuntia ottelun päättymisen jälkeen.
Hakalle piste olisi todennäköisesti ennen ottelua annettuna ollut pettymys, mutta pelitapahtumien vuoksi piste varmasti maistui. Tällä joukkue katkaisi kolmen ottelun mittaisen tappioputkensa. SJK ei voittoputkea saanut kasvatettua yhtä ottelua pitemmäksi, mutta tasapeli takasi sen, että joukkueella on viiden pelin mittaisen tappioputken jälkeen nyt kaksi peliä tappioitta perättäin.
Haka matkustaa seuraavaksi klassikkoon. Joukkue kohtaa HJK:n vieraskentällä sunnuntaina. SJK:n seuraava ottelu on kotona IFK Mariehamnia vastaan.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Asiantuntijan ääni: Tämä seikka pilasi monen sprintin
- Real Madrid –legenda Pepe Turkkiin – ”vietin hienot 10 vuotta Madridissa”
- Aikun ja Kertun kultasauma yhä vahvempi: norjalainen sprintin olympiavoittaja ei hiihdä
- Avausottelupäivänä aamupalalle – katso Jeren päivän selfie
- Itävallan mäkihyppysukellus sai valmentajan raivoihinsa: ”Urheilijoiden esitys oli häpeällinen”
- Kataja Basket hankki jenkkivahvistuksen – ”todella monipuolinen kaveri”
- Näin uhraudutaan! NHL-lupaus torjui kiekon naamallaan – ei missannut vaihtoakaan!
- Teemu Selänteen uran kohokohta nähtävissä perjantaina – ”Teki vielä pari tärkeää maalia”
- ALL IN -nyrkkeilytapahtuma täydentyy viikonlopun aikana – ”Yksi debytantti mukana”