Liverpool murjoi Manchester Unitedin Valioliigassa

Valioliigassa pelattiin viikonlopun aikana jälleen täysi kierros. Päähuomio kiinnittyi North-West derbyyn.
Manchester United ja Liverpool huipensivat viikonlopun kierroksen keskinäisellä kohtaamisella. Liverpool oli tylyt vieras hakiessaan selvän 3-0-voiton. Liverpoolin ykkösnimi oli kaksi maalia iskenyt Luis Diaz.
Manchester City jatkoi vahvaa menoon, kun Erling Haaland iski hattutempun 3-1-voitossa West Hamin vieraana. Hattutemppu oli Haalandin toinen peräkkäinen ja hän on viimeistellyt kolmeen peliin jo seitsemän maalia.
Arsenal joutui tyytymään 1-1-tasapeliin Brightonia vastaan ja samaan tulokseen päädyttiin myös Chelsean ja Crystal Palacen välisessä ottelussa. Newcastle otti kovan voiton kaataessaan Tottenhamin 2-1.
Sarjanousija Ipswich nappasi avauspisteensä pelattuaan 1-1-tasapelin Fulhamia vastaan. Kierroksella voittoihin ylsivät myös Brentford ja Bournemouth.
Viaplay esittää kaikki Valioliigan ottelut suorina lähetyksinä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Juuse Saros pysäytti Sebastian Ahon Carolinan
- Dallasin suomalaiset vahvalla pelipäällä
- Aleksander Barkov Floridan sankari
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinassa
- Lewis Hamilton sprinttikisan voittoon – Oscar Piastri paalulle
- Suomalaistähdet vahvassa maalivireessä NHL:ssä
- Jasmi Joensuu sprintticupin voittoon
- NHL sai uuden suomalaisen maalintekijän – Mikael Granlund maalivireessä
- NHL:ssä nähtiin suomalaisvahtien taisto
- Mikko Rantanen palasi Coloradoon – suomalaistulokas maalasi taas