Liverpool-legendaa viedään manageriksi Ykkösliigaan
Kuva: Getty Images
Komean uransa Liverpoolissa vuonna 2015 päättänyt Steven Gerrard on jättämässä nykyisen MLS-seuransa LA Galaxyn joulukuussa ja edessä saattaa olla suoraan hyppy managerin tehtäviin.
Englannin Ykkösliigassa putoamistaisteluun joutunut MK Dons hakee seuraajaa Karl Robinsonille ja BBC Sportin mukaan Gerrard on vahva ehdokas tehtävään.
Gerrard itse on jo aiemmin sanonut että hänellä on ”vaihtoehtoja kentän ulkopuolella”. Mahdollista olisi kuitenkin myös Gerrardin siirtyminen pelaaja-managerin roolissa MK Donsiin.
Ratkaisu olisi ominainen MK Donsille, joka on aiemminkin pestannut kokemattomia managereita ensimmäiseen pestiinsä. Lokakuussa tehtävänsä jättänyt Robinson oli vain 28-vuotias aloittaessaan managerina seurassa.
LUE MYÖS:
- Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa
- Miro Heiskanen tehokkaana – 50 tehopistettä täyteen!
- Kovanaamat mukana Lahdessa – ainakin kahdet jäähyväiset edessä
- Vihdoin haastaja! Ylivoimainen Duplantis saa kiritystä Kreikasta
- Parjattu Leijona yön tähtenä – kaksi maalia!
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- Valtteri Bottas säväytti F1-testeissä