Litmanen sai kirjastaan arvostusta ex-pelitoveriltaan: ”Hän jos kuka kiinnostaa”

Jari Litmasen kanssa Lahden Reippaassa samaan aikaan 1980-luvulla pelannut Jarmo Saastamoinen, nyt 47, uskoo ”Litin” tuoreen omaelämäkerran kiinnostavan jalkapallokansaa.
Kaverukset pelasivat Reippaassa samaan aikaan kaudet 1987-88. Saastamoinen muistaa Litmasen jo silloin olleen äärettömän taitava pelaaja, joka oli tosin joukkueen köykäisimmistä päästä ruumiinrakenteeltaan. Niihin aikoihin ”Litti” oli joukkueen nuorimpia. Hän oli SM-sarjan debyytissään vasta 16-vuotias.
– Toki hänestä näki jo silloin, että on äärimmäisen taitava ja hyvän pelikäsityksen omaava kaveri, mutta en välttämättä olisi uskonut että luo ihan tuollaisen uran. Jarilla oli kuitenkin loistava ura. Silloin hän ei ollut ihan niin kehittynyt kuin muut, mutta oli tosi taitava. Kyllä sen huomasi, että erilaisesta kaverista on kyse, Saastamoinen sanoi Palloliiton sivuilla.
Saastamoinen oli paikalla torstaina Litmasen omaelämäkerran, Litmanen 10 -opuksen julkistamistilaisuudessa Helsingin olympiastadionilla. Hän pitää mahtavana asiana sitä, että suomalaisen jalkapalloilun kaikkien aikojen kenties suurin hahmo sai ikuistettua koko elämänsä 300-sivuiseen, näyttävästi kuvitettuun kirjaan.
– Äärimmäisen hyvä juttu, että Jari on pannut tuollaiset jutut kansien väliin. Hän jos joku suomalainen jalkapalloilija kiinnostaa muita ihmisiä ja nuoria pelaajia. Ihan oikea ratkaisu, Saastamoinen kiitteli.
Saastamoinen ja Litmanen pelasivat samanaikaisesti myös Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa vuosina 1988-89.
– Sanotaan näin, että Jari pelasi enemmän ja olin itse vaihtopenkin puolella. Maajoukkuekuvioissa pääsi sitten seuraamaan Jarin toimintaa tarkemmin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin
- Suomalaislegendan poika solmi ensimmäisen veikkausliigasopimuksensa
- Ex-Valioliigapelaajan seksikuvat tulikuuman tyttöystävän kanssa vuotivat julkisuuteen
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida jyräsi finaaliin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Kuinka paljon sinä maksaisit tästä harvinaisuudesta? Jari Litmasen tyylikäs pelipaita 25 vuoden takaa myynnissä
- Kuva: Seksikäs ampumahiihtäjä poseeraa alasti
- Maailman paras pelaaja taas kohta Barcasta? – ”Niin älykäs pelaaja!”
- Suomalaistähdet veivät Floridan jo voiton päähän
- Video: Alkoholia, suomalaiskannattajia ja limusiiniajelu – Amanda Harkimo saapui Pietariin