Liigaseuran kapteenin mielikuva mitalistista muuttunut – ennen roiskittiin pitkää, nyt pyritään pelaamaan
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigan toinen nousijajoukkue Honka vierailee sunnuntaina Kuopiossa, missä se kohtaa viime kauden hopeamitalistin Kuopion Palloseuran.
Hongan kapteenilla Tommi Saarisella oli omat ennakkoluulonsa KuPS:n pelitapaa kohtaan, kunnes näki, miten nykyinen savolaisjoukkue toteuttaa peliään viheriöllä.
– Minun nuoruudessani heitettiin läppää, että KuPS vetää palloa vain ylös ja juoksee, mutta nykyään se pelaa avaten alhaalta ja pyrkii pelaamaan pallolla. Minulle se on outo KuPS, Saarinen naurahti Veikkausliigan sivuilla.
– Varmasti astetta isompi haaste meille, kun se yrittää kanssa pallonhallinnalla pelata joka on myös meidän vahvuus. Isossa roolissa on sitten kumpi sen pallonhallinnan saa.
KuPS-Honka alkaa kello 17. Se ja Veikkausliigan kaikki muut ottelut ovat katsottavissa suorana lähetyksenä Ruudussa.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra